Siedlce-Oranienburg: projekt polsko-niemiecki
Młodzież z Oranienburga z kolejną wizytą w Królówce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Kosieradzka   
niedziela, 11 czerwca 2017 22:13

Wymiana uczniów naszego liceum i Runge-Gymnasium w Oranienburgu w Niemczech stała się już tradycją. Również w tym roku szkolnym w dniach 29.05.2017 – 02.06.2017 odbyło się spotkanie młodzieży obu szkół. 11-osobowa grupa uczniów z Niemiec pod opieką nauczycieli Pani Manueli Malon-Willisch i Pana Martina Erdmanna przyjechała do Siedlec na zaproszenie Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, Pani Agnieszki Borkowskiej. 11 uczennic Królówki przyjęło w swoich domach koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły. Młodzież zaangażowała się we wspólne działania projektowe – przygotowanie prezentacji multimedialnych na temat podobieństw i różnic obu narodów, dotyczących takich aspektów jak edukacja, formy spędzania czasu wolnego, relacje rodzinne i przyjacielskie, formy porozumiewania się, plany na przyszłość, kulinaria, architektura. Uczniowie pracowali w 4- lub 6-osobowych grupach polsko-niemieckich, dzieląc się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wiedzą o krajach partnerskich. Efektem pracy były bardzo interesujące prezentacje, które uczniowie przedstawili na zakończenie spotkania. Uczniowie polscy i niemieccy integrowali się również podczas innych wspólnych przedsięwzięć – wycieczki do Kazimierza Dolnego, zajęć sportowo-tanecznych przygotowanych przez nauczycielkę wychowania fizycznego, Panią Jolantę Kalinowską, oraz szkolny zespół Cheerleaders, wyjścia na kręgle i do siedleckiej „Wagarowni” oraz grillowania nad Zalewem Siedleckim. Ważnym punktem programu wymiany była wizyta w Urzędzie Miasta i spotkanie z Prezydentem Miasta Siedlce, Panem Wojciechem Kudelskim. Grupie polsko-niemieckiej towarzyszyła Wicedyrektor naszego liceum, Pani Małgorzata Kotarska. Pan Prezydent przedstawił informacje o kierunkach rozwoju Siedlec i ważnej roli młodzieży w kształtowaniu przyszłości miasta, a następnie odpowiedział na pytania gości. Niemieccy uczniowie byli zainteresowani m.in. tym, ile kobiet-radnych liczy Rada Miasta czy funkcjonowaniem siedleckiego więzienia, które jest dla odwiedzających osobliwością ze względu na położenie w centrum miasta.  Wymianę obu szkół przygotowały i koordynowały nauczycielki, Pani Dorota Cichy i Pani Justyna Kosieradzka. Pobyt niemieckiej młodzieży był możliwy dzięki życzliwości i gościnności rodzin naszych uczennic, za co serdecznie dziękujemy w imieniu Dyrekcji II Liecum Ogólnokształcącego. Program został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

relacja fotograficzna

Poprawiony: niedziela, 11 czerwca 2017 22:24
 
Polsko - niemieckie spotkanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Kosieradzka   
poniedziałek, 13 czerwca 2016 09:12

W dniach od 25 do 29  kwietnia 2016 grupa dziesięciu uczniów naszego liceum pod opieką nauczycieli języka niemieckiego p. Justyny Kosieradzkiej i p. Doroty Cichy brała udział w międzynarodowej wymianie. Młodzież spotkała się z kolegami ze szkoły partnerskiej Runge - Gymnasium w Oranienburgu, miejscowości położonej ok. 10 km na północ od Berlina.

Uczniowie mieszkali u rodzin niemieckich, dzięki czemu mogli poznać styl życia i zwyczaje rówieśników z Niemiec.

Nauczyciele Runge - Gymnasium – p. Manuela Malon - Willisch i p. Martin Erdmann -przygotowali bardzo ciekawy program, którego wątkiem przewodnim było poznanie miejsc związanych z II Wojną Światową – Pomnik Holocaustu i Muzeum Topograficzne w Berlinie, Dom Konferencji w Wannsee, gdzie naziści opracowywali szczegółowy plan zagłady Żydów, dawny obóz koncentracyjny - Miejsce Pamięci Sachsenhausen. Młodzież zwiedziła także najważniejsze obiekty Berlina – Reichstag, Bramę Brandenburską oraz Nowe Muzeum, w którym wciąż można podziwiać oryginalne popiersie królowej Nefretete.

Ostatniego dnia spotkania uczniowie przygotowali prezentacje na temat zwiedzanych miejsc i przedstawili je nauczycielom i kolegom.

W wolnym czasie polska i niemiecka młodzież spacerowała po najciekawszych zakątkach Berlina i Oranienburga, robiła wspólnie zakupy, rozmawiała na różne tematy w językach głównie angielskim i niemieckim, dzięki czemu cała grupa bardzo się zintegrowała.

Wszyscy uważają wymianę za udaną.

Było to kolejne spotkanie, które przyczyniło się do zacieśnienia stosunków partnerskich obu szkół i utwierdziło uczestników w przekonaniu, że takie przedsięwzięcia rozwijają, poszerzają horyzonty, obalają negatywne stereotypy i umożliwiają poznanie tego, co najbardziej wartościowe w obu narodach.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

Poprawiony: poniedziałek, 13 czerwca 2016 12:43
 
Podsumowanie projektu wymiany młodzieży polsko - niemieckiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Cichy   
środa, 04 listopada 2015 20:03

W dniach 5-10 października 2015r. w ramach realizacji projektu  wymiany młodzieży polsko - niemieckiej. gościliśmy 10 osobową grupę młodzieży wraz z opiekunami z Gimnazjum im. F.F.Runge w Oranienburgu. Współpraca z tą szkołą trwa już od kilku lat i zaowocowała niezwykle udanymi projektami. Jeden z nich znalazł się wśród 10 najlepszych projektów w Europie. Wyróżnienie odebraliśmy podczas uroczystej gali w Berlinie.

Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem Atrakcje turystyczne naszego regionu. Młodzież, w mieszanych - polsko-niemieckich grupach, przygotowywała broszury dotyczące różnych aspektów szeroko rozumianej turystyki.

Poza pracą projektową przewidziano też różnego rodzaju atrakcje. W urokliwym miejscu, jakim jest Dom Pracy Twórczej w Chlewiskach, spędziliśmy bardzo aktywnie jedno popołudnie. Był wtedy czas na gry i zabawy sportowe, wspólne grillowanie.

8 października zorganizowano wycieczkę do Warszawy. Zwiedzaliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich, które zrobiło ogromne wrażenie na młodzieży i ich opiekunach. Słoneczna pogoda pozwoliła nam na spacer po Warszawskich Łazienkach. Znaleźliśmy też czas na zakup pamiątek. Młodzież biorąca udział w wymianie została przyjęta przez Pana Prezydenta Wojciecha Kudelskiego, który nie krył zadowolenia z tego typu inicjatyw podejmowanych przez szkołę.

Wymiana polsko- niemiecka dostarczyła wielu wrażeń, nowych doświadczeń i zaowocowała  przyjaźniami. To była też niezapomniana przygoda, integrująca młodzież i ucząca tolerancji. Nasi uczniowie z niecierpliwością czekają na kwietniową wizytę w Oranienburgu.

Za życzliwe i ciepłe przyjęcie gości z Niemiec dziękujemy Dyrekcji Szkoły oraz wszystkim osobom zaangażowanym w wymianę polsko -niemiecką, w szczególności Rodzicom, którzy z niezwykłą gościnnością podejmowali uczniów z Oranienburga. Wymiana polsko -niemiecka była możliwa dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy z fundacji Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.

koordynatorki projektu

Justyna Kosieradzka

Dorota Cichy

Poprawiony: czwartek, 05 listopada 2015 18:33
 
Kolejny dzień wymiany młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Kosieradzka   
czwartek, 08 października 2015 22:00

7 października przed południem młodzież biorąca udział w wymianie polsko-niemieckiej uczestniczyła w spotkaniu z Panem Prezydentem Wojciechem Kudelskim,  który wyraził swoją radość z inicjatywy współpracy szkół oraz zachęcał do dalszych działań. Następnie uczniowie w mieszanych grupach polsko-niemieckich udali się na spacer po Siedlcach, aby opracować zagadnienia projektowe.
Po południu wszyscy uczestniczyli w imprezie szkolnej - ślubowaniu i otrzęsinach klas pierwszych.
Koniec dnia był również bardzo aktywny - w naszym liceum zorganizowano dyskotekę, na którą zaproszeni zostali również goście ze szkoły niemieckiej.

relacja fotograficzna

Poprawiony: niedziela, 11 października 2015 21:57
 
Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Kosieradzka   
środa, 07 października 2015 12:18

Od 2009 roku nasze Królówka prowadzi wymianę z Runge-Gymnasium w Oranienburgu.

5 października 2015 przyjechała do nas 10-osobowa grupa uczniów z Niemiec. Młodzież mieszka u uczniów naszej szkoły. Wczorajszy wieczór goście spędzili w domach polskich rodzin. Zostali bardzo serdecznie przyjęci przez młodzież naszej szkoły i ich Rodziców.

Dzisiaj przed południem Pani Dyrektor Agnieszka Borkowska przywitała gości w Królówce i zaprezentowała obiekt szkolny. Następnie grupa uczestniczyła w zajęciach integracyjnych i dydaktycznych. Niemieccy uczniowie obserwowali i - w miarę możliwości językowych - aktywnie uczestniczyli w lekcjach historii, wychowania fizycznego, matematyki, religii, języka polskiego, języków obcych i geografii.  Popołudnie młodzież spędziła w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach, wspólnie grillując, bawiąc się w podchody, grając w siatkówkę i rozmawiając. Nasi i niemieccy uczniowie nie mieli żadnych barier językowych - wprawdzie dominował angielski, ale słychać było rozmowy również w językach niemieckim i francuskim. Pierwszy wspólnie spędzony dzień skończył się po godzinie 18, po powrocie z Chlewisk do Siedlec.

 

Justyna Kosieradzka

Poprawiony: poniedziałek, 12 października 2015 19:25
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.