język polski
Norwid znany i nieznany... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
sobota, 19 września 2015 08:40

Spotkanie z p.Barbarą Wachowicz w Muzeum Regionalnym 18 września było wydarzeniem wyjątkowym. I uwierzcie, sala była pełna, uświetniona obecnością honorowych gości, a wśród widzów uczennice klas humanistycznych III h i II d Królówki, co nie uszło mojej uwadze.

Spotkanie poświęcone życiu Norwida, okazało się lekcją patriotyzmu - dojrzałego i świadomego odpowiedzialności za kraj. Norwid zawstydziłby niejednego...Przypomniane wczoraj słowa poety Polak jest olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł czy gorzki to chleb polskość skłaniają do refleksji.

Było o Norwidzie także z humorem. Obraz poety - buntownika, który musiał zmagać się z obowiązkami urzędnika(!), a zamiast tego czytał pod biurkiem książki wszystkim się spodobał.

Po raz kolejny okazało się, że czytanie poezji sztuką jest. Niech żałują wszyscy, którzy nie słyszeli Anny Seniuk czy Adama Marjańskiego (aktor grał Jana Bohatyrowicza w "Nad Niemnem") czytających Norwida. I wszystkich tych , którzy mówią, że Norwid "trudny",że "nie wiadomo o co mu chodzi"  zachęcam do wysiłku i dedykuję im słowa poety: "Nie ja ciemno piszę, to wy ciemno czytacie".

Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2015 16:46
 
Wydarzenie kulturowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
czwartek, 10 września 2015 14:00

Królówka otrzymała zaproszenie od Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Regionalnego na autorskie spotkanie z pisarzem  i felietonistą Jackiem Dehnelem. Wydarzenie ma miejsce 28 września o godz. 10.00. Wybrane klasy Królówki udadzą się na spotkanie pod opieką nauczycieli. Zachęcamy jednak też tych, którzy w tym czasie nie mają lekcji!

Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2015 16:47
 
Zaproszenie na wernisaż PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
czwartek, 10 września 2015 12:30

18 września o godz. 18.00 (piątek) w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się wernisaż otwierający wystawę Barbary Wachowicz "Żar słowa i treści rozsądek" poświęcony Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Uroczystość uświetni p. Anna Seniuk w roli Pani na Korczewie i p. Adam Marjański w roli Norwida. Zapowiada się naprawdę niezwykłe wydarzenie. Zachęcam wszystkich uczniów Królówki, aby wybrali się  na spotkanie. Nie może Was tam zabraknąć!

Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2015 16:47
 
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
wtorek, 08 września 2015 16:22

Nauczyciele poloniści serdecznie  zachęcają młodzież Królówki do wzięcia udziału w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego.

Zaproszenie skierowane jest do uczniów wszystkich klas, nie tylko humanistycznych. Niech zachętą dla Was, poza satysfakcją,  będzie ubiegłoroczny sukces Basi Bukatczuk, która otrzymała tytuł finalistki  XLV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz perspektywa zwolnienia z egzaminu maturalnego z języka polskiego i wpis 100% z języka polskiego na świadectwie!

Wszystkich chętnych kierujemy do nauczycieli polonistów a szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie : http://www.olijp.pl

Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2015 16:47
 
Narodowe czytanie Lalki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
poniedziałek, 07 września 2015 16:05

 

5 września cała Polska brała udział w cyklicznej akcji „Narodowe czytanie”. W tym roku czytaliśmy dzieło Bolesława Prusa „Lalka”. W Siedlcach rozpoczęliśmy lekturę od godz. 13. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego – prof. nzw. dr hab Tamara Zacharuk. zaprosiła wszystkich miłośników powieści do ogrodu przy Pałacu Ogińskich. Znaleźli się wśród nich wiceprezydent Miasta Siedlce - p. J. Głowacki, radni i posłowie na Sejm.

Nie mogło podczas takiego wydarzenia kulturowego zabraknąć Królówki! Szkołę reprezentowały uczennice klas humanistycznych: Karolina Soczewka(kl. IIIh), Dominika Artc (kl. IIIh), Marta Kiełczykowska (kl. IId), Klaudia Siestrzewitowska ( Kl. IId) i Wiktoria Lewandowska ( kl. IId). Dziewczęta czytały fragment „Pamiętnika starego subiekta”. Słuchanie „Lalki” w ich wydaniu to była prawdziwa przyjemność! Uczennicom dziękujemy za piękne czytanie, a wszystkich, którzy „Lalki” jeszcze nie znają zachęcamy do lektury. „Lalki” nie znać to wstyd…Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2015 16:48
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 7

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.