język polski
Konkurs Z poprawną polszczyzną na co dzień PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Kamont   
środa, 16 grudnia 2015 11:01

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy wyniki I etapu konkursów polonistycznych Z poprawną polszczyzną na co dzień i Z poprawną ortografią na co dzień. Do drugiego etapu konkursu Z poprawną polszczyzną ... zakwalifikowało się 20 osób z 24 piszących, natomiast do kolejnego etapu konkursu ortograficznego przeszło 5 osób z 9 piszących.

Wszystkim gratulujemy z i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z językiem polskim.

Poprawiony: czwartek, 17 grudnia 2015 18:37
 
I Międzyszkolny Konkurs "Mistrz czytania" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
czwartek, 26 listopada 2015 21:11

26 listopada 2015 r. odbył się I Międzyszkolny Konkurs "Mistrz czytania".

Przyświecały mu słowa W. Szymborskiej Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. W konkursie, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, Królówkę reprezentowały  uczennice klasy II D: Klaudia Siestrzewitowska, Marta Kiełczykowska oraz Ewelina Nowakowska. Młodzież w I etapie konkursu czytała fragmenty wybranych przez siebie książek, w II zaś wskazanych przez organizatorów.

Ewelina zaczarowała słowem wszystkich zebranych. W czasie jej czytania na sali panowała absolutna cisza. Potrafiła oddać emocje bohaterki książki R. Brett Bóg nigdy nie mruga i nawiązać kontakt ze słuchaczami. Marta zaś pięknie wczuła się w postać Róży - bohaterki Cudzoziemki M. Kuncewiczowej. Klaudia natomiast bardzo sugestywnie oddała poetycki i naturalistyczny opis natury z opowiadania Sierpień B. Schulza. Mistrzowsko poradziła sobie z odczytaniem zrytmizowanej prozy.

Wysiłki dziewcząt zostały docenione. Ewelina Nowakowska zajęła III miejsce, zaś Klaudia Siestrzewitowska I - tym samym została Mistrzem czytania!

II miejsce zajęła uczennica IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego - Olga Zdanowska.

Uczennice Królówki przygotowała Pani Profesor Ewa Kamińska - Kuć. Dziewczętom i ich nauczycielce serdecznie gratulujemy!

relacja fotograficzna

Poprawiony: czwartek, 26 listopada 2015 22:36
 
Konkurs recytatorski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
wtorek, 20 października 2015 11:43

W czwartek 15 października w sali „Podlasie” miał miejsce, organizowany przez MOK w Siedlcach
XIII Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły -Jana Pawła II SŁOWO-DAR I TAJEMNICA. Wzięło w nim udział dwoje uczniów naszej szkoły: Oliwia Kruczyńska i Bartosz Osik. Oboje uczęszczają do klasy 3d i recytowali fragmenty medytacji na temat miłości i małżeństwa zatytułowanej „Przed sklepem jubilera”. Ich występ zakończył się sukcesem - Bartosz zdobył  drugie,
a Oliwia trzecie miejsce. Warto zaznaczyć, że pierwszego miejsca nie przyznano. Serdecznie gratulujemy laureatom i zachęcamy pozostałych uczniów do udziału w recytatorskich zmaganiach.

 

Opiekunem recytatorów była p. Mirosława Postrzygacz.

Poprawiony: poniedziałek, 09 listopada 2015 18:08
 
Czytajmy! Spotkanie z Jackiem Dehnelem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewa Kamińska - Kuć   
poniedziałek, 05 października 2015 07:09

Ludzie, którzy nie czytają, stają się ograniczeni, podatni na manipulację, pozbawieni empatii – powiedział poeta Jacek Dehnel do czytelników na spotkaniu autorskim 28 września 2015 r. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

Uczniowie „Królówki” z klas II d, II h i III h brali udział w dyskusji, zadawali pytania o poezję i warsztat twórczy autora. Dwoje zostało nagrodzonych książkami za celnie zadane pytania.

Jacek Dehnel mówił też o swoim związku z Siedlcami. Z naszego miasta pochodziła jego matka, mieszkały tu także trzy ciotki, panie Karpińskie, którym poświęcił opowiadanie „Rynek w Smyrnie”.

W klimacie kultu literatury i sztuki wychowywała poetę babcia, opisana w powieści „Lala”.

Spotkanie zakończyło się dyskusją o twórczości początkujących autorów. Poeta zachęcił ich, by więcej czytać niż pisać, gdyż na poezji mistrzów kształtuje się swój język poetycki. Pisanie określił jako pracę duchową, proces poznawczy, budowanie człowieka w sobie. Odradzał bezrefleksyjne przelewanie emocji na papier: „Otwieranie serduszka to rzecz dla pamiętniczka. Czytelnik musi dostać dobry tekst”.

Mamy nadzieję, że ostatni tomik poezji Jacka Dehnela „Języki obce” spełnia te wymagania.

Ewa Kamińska - Kuć

relacja fotograficzna ze spotkania:

http://www.mbp.siedlce.pl/index.php?p1=wydarzenia&id=173#prettyPhoto

 

 

Poprawiony: środa, 07 października 2015 21:15
 
Norwid znany i nieznany... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
sobota, 19 września 2015 08:40

Spotkanie z p.Barbarą Wachowicz w Muzeum Regionalnym 18 września było wydarzeniem wyjątkowym. I uwierzcie, sala była pełna, uświetniona obecnością honorowych gości, a wśród widzów uczennice klas humanistycznych III h i II d Królówki, co nie uszło mojej uwadze.

Spotkanie poświęcone życiu Norwida, okazało się lekcją patriotyzmu - dojrzałego i świadomego odpowiedzialności za kraj. Norwid zawstydziłby niejednego...Przypomniane wczoraj słowa poety Polak jest olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł czy gorzki to chleb polskość skłaniają do refleksji.

Było o Norwidzie także z humorem. Obraz poety - buntownika, który musiał zmagać się z obowiązkami urzędnika(!), a zamiast tego czytał pod biurkiem książki wszystkim się spodobał.

Po raz kolejny okazało się, że czytanie poezji sztuką jest. Niech żałują wszyscy, którzy nie słyszeli Anny Seniuk czy Adama Marjańskiego (aktor grał Jana Bohatyrowicza w "Nad Niemnem") czytających Norwida. I wszystkich tych , którzy mówią, że Norwid "trudny",że "nie wiadomo o co mu chodzi"  zachęcam do wysiłku i dedykuję im słowa poety: "Nie ja ciemno piszę, to wy ciemno czytacie".

Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2015 16:46
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 8

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.