język polski
Filip Springer w Królówce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
środa, 27 stycznia 2016 18:21

25 stycznia w Królówce gościliśmy wyjątkowego gościa. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu naszej Absolwentki - Pani Julianny Jonek - obecnie redaktor naczelnej wydawnictwa Dowody na Istnienie - z młodzieżą klas humanistycznych spotkał się Filip Springer. Dla tych, którzy śledzą współczesną literaturę - nazwisko znane, choć to jeden z najmłodszych w Polsce pisarzy reportażystów. W 2012 r. książka Filipa Springera Miedzianka. Historia znikania znalazła się wśród 7 nominowanych do finału książek Literackiej Nagrody Nike. Fascynaci współczesnym reportażem z pewnością słyszeli takie tytuły jak 13 pieter, Wanna z kolumnadą.

Wczoraj jednak spotkaliśmy się, by porozmawiać... I rozmawialiśmy o tym, jak rodzi się pomysł na książkę - reportaż, co sprawia, że ludzie przed reporterem się otwierają, jak wygląda praca reportera i na czym polega proces dokumentacji. I, jak się okazało, nic nie przychodzi łatwo, wszytko okupione jest długoletnią i żmudną czasami pracą. Kluczem do sukcesu jest wrażliwość, ciekawość świata i umiejętność patrzenia.

Pan Filip Springer pozyskał Królówkową młodzież, na początku onieśmieloną, szczerością i bezpośredniością. Bez wahania i sprzeciwu uczniowie wzięli udział w tworzeniu kolejnego projektu - Miasto Archipelag, dotyczącego byłych miast wojewódzkich. Jak wyglądają, jaka jest przestrzeń owych miast, czym zajmują się ich mieszkańcy i o czym marzą  - to wszytko interesuje naszego Gościa. Nam zadano zaś pytania nietypowe: Jaki zapach, kolor i smak mają Siedlce? Odpowiedzi, których udzielili uczestnicy spotkania, Filip Springer umieści na swoim FB.

Bardzo dziękuję Pani Juliannie Jonek, że znalazła czas i miała tyle determinacji,by zorganizować dla młodzieży Królówki spotkanie z  pisarzem, ale przede wszystkim ciekawym człowiekiem i wyjątkową osobowością, nie tylko literacką...

Mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować spotkania literackie w Królówce w równie interesującym gronie.

Małgorzata Kotarska

Poprawiony: piątek, 29 stycznia 2016 12:03
 
Konkurs Z poprawną polszczyzną na co dzień PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Kamont   
środa, 16 grudnia 2015 11:01

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy wyniki I etapu konkursów polonistycznych Z poprawną polszczyzną na co dzień i Z poprawną ortografią na co dzień. Do drugiego etapu konkursu Z poprawną polszczyzną ... zakwalifikowało się 20 osób z 24 piszących, natomiast do kolejnego etapu konkursu ortograficznego przeszło 5 osób z 9 piszących.

Wszystkim gratulujemy z i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z językiem polskim.

Poprawiony: czwartek, 17 grudnia 2015 18:37
 
I Międzyszkolny Konkurs "Mistrz czytania" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
czwartek, 26 listopada 2015 21:11

26 listopada 2015 r. odbył się I Międzyszkolny Konkurs "Mistrz czytania".

Przyświecały mu słowa W. Szymborskiej Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. W konkursie, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, Królówkę reprezentowały  uczennice klasy II D: Klaudia Siestrzewitowska, Marta Kiełczykowska oraz Ewelina Nowakowska. Młodzież w I etapie konkursu czytała fragmenty wybranych przez siebie książek, w II zaś wskazanych przez organizatorów.

Ewelina zaczarowała słowem wszystkich zebranych. W czasie jej czytania na sali panowała absolutna cisza. Potrafiła oddać emocje bohaterki książki R. Brett Bóg nigdy nie mruga i nawiązać kontakt ze słuchaczami. Marta zaś pięknie wczuła się w postać Róży - bohaterki Cudzoziemki M. Kuncewiczowej. Klaudia natomiast bardzo sugestywnie oddała poetycki i naturalistyczny opis natury z opowiadania Sierpień B. Schulza. Mistrzowsko poradziła sobie z odczytaniem zrytmizowanej prozy.

Wysiłki dziewcząt zostały docenione. Ewelina Nowakowska zajęła III miejsce, zaś Klaudia Siestrzewitowska I - tym samym została Mistrzem czytania!

II miejsce zajęła uczennica IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego - Olga Zdanowska.

Uczennice Królówki przygotowała Pani Profesor Ewa Kamińska - Kuć. Dziewczętom i ich nauczycielce serdecznie gratulujemy!

relacja fotograficzna

Poprawiony: czwartek, 26 listopada 2015 22:36
 
Konkurs recytatorski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Kotarska   
wtorek, 20 października 2015 11:43

W czwartek 15 października w sali „Podlasie” miał miejsce, organizowany przez MOK w Siedlcach
XIII Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły -Jana Pawła II SŁOWO-DAR I TAJEMNICA. Wzięło w nim udział dwoje uczniów naszej szkoły: Oliwia Kruczyńska i Bartosz Osik. Oboje uczęszczają do klasy 3d i recytowali fragmenty medytacji na temat miłości i małżeństwa zatytułowanej „Przed sklepem jubilera”. Ich występ zakończył się sukcesem - Bartosz zdobył  drugie,
a Oliwia trzecie miejsce. Warto zaznaczyć, że pierwszego miejsca nie przyznano. Serdecznie gratulujemy laureatom i zachęcamy pozostałych uczniów do udziału w recytatorskich zmaganiach.

 

Opiekunem recytatorów była p. Mirosława Postrzygacz.

Poprawiony: poniedziałek, 09 listopada 2015 18:08
 
Czytajmy! Spotkanie z Jackiem Dehnelem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewa Kamińska - Kuć   
poniedziałek, 05 października 2015 07:09

Ludzie, którzy nie czytają, stają się ograniczeni, podatni na manipulację, pozbawieni empatii – powiedział poeta Jacek Dehnel do czytelników na spotkaniu autorskim 28 września 2015 r. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

Uczniowie „Królówki” z klas II d, II h i III h brali udział w dyskusji, zadawali pytania o poezję i warsztat twórczy autora. Dwoje zostało nagrodzonych książkami za celnie zadane pytania.

Jacek Dehnel mówił też o swoim związku z Siedlcami. Z naszego miasta pochodziła jego matka, mieszkały tu także trzy ciotki, panie Karpińskie, którym poświęcił opowiadanie „Rynek w Smyrnie”.

W klimacie kultu literatury i sztuki wychowywała poetę babcia, opisana w powieści „Lala”.

Spotkanie zakończyło się dyskusją o twórczości początkujących autorów. Poeta zachęcił ich, by więcej czytać niż pisać, gdyż na poezji mistrzów kształtuje się swój język poetycki. Pisanie określił jako pracę duchową, proces poznawczy, budowanie człowieka w sobie. Odradzał bezrefleksyjne przelewanie emocji na papier: „Otwieranie serduszka to rzecz dla pamiętniczka. Czytelnik musi dostać dobry tekst”.

Mamy nadzieję, że ostatni tomik poezji Jacka Dehnela „Języki obce” spełnia te wymagania.

Ewa Kamińska - Kuć

relacja fotograficzna ze spotkania:

http://www.mbp.siedlce.pl/index.php?p1=wydarzenia&id=173#prettyPhoto

 

 

Poprawiony: środa, 07 października 2015 21:15
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 7

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.