eTwinning
Kolejny Projekt e Twinning PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Marciniuk   
poniedziałek, 31 stycznia 2011 22:41

Kolejny projekt e Twinning !!! - współpraca ze szkołami na Węgrzech i w Turcji

Uczniowie klas II c oraz II f pod kierunkiem pani Doroty Drabik biorą udział w kolejnym niemieckojęzycznym projekcie językowym e Twinning. Partnerami naszymi są szkoły z Węgier i Turcji. Partnerem z Węgier jest Bajcsy-Zsilinszky Endre Gimnázium és Szakképző Iskola z miejscowości Újfehértóa a opiekę nad uczestnikami sprawuje pani Teodóra Kapásiné Biró. Kolejnym partnerem jest turecka szkoła Rahmi Kula Anadolu Lisesi z miejscowości Balikesia, której opiekunem jest pan Sezgin Ünal.Tytułem projektu jest "Weihnahtssitten in der ganzen Welt"-"Zwyczaje Bożego Narodzenia na całym świecie". Celem tego projektu jest poznanie różnic kulturowych panujących na całym świecie a w szczególności w Polsce, Turcji i na Węgrzech. Uczestnicy biorący udział w projekcie przygotowują prezentacje dotyczące swoich grup językowych, miejsca zamieszkania oraz zwyczajów bożonarodzeniowych panujących w ich państwie. W kolejnym etapie wyszukują ciekawe zwyczaje panujące w innych krajach na całym świecie. Istnieją dwa wymiary współpracy:
• uczniowie komunikują się bezpośrednio ze sobą (rozmowy na Skypie, fora, czaty),
• nauczyciele po konsultacjach z uczniami inicjują moderowane debaty, dyskusje, fora.
Uczniowie i nauczyciele mają możliwość komentowania (np. zdjęć, filmów), zadawania sobie pytań i utrzymywania codziennego kontaktu.
Jest to niezwykle ciekawe doświadczenie i pozwala połączyć naukę z przyjemnością. Wielkim atutem projektu jest również możliwość rozwijania kompetencji językowych. Uczestnicy mogą porozmawiać na platformie z kolegami z Turcji i Węgier.Oczywiście przed przeprowadzeniem zajęć lekcyjnych najpierw kontaktowali się nauczyciele i omawiali poszczególne etapy lekcji, planowali kolejne działania uczniów. Dzięki takiemu perfekcyjnemu przygotowaniu zajęcia lekcyjne stały się bardzo interesujące nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli. Projekt ze względu na swoją uniwersalność może być realizowany na różnych poziomach nauczania. „Szkoła bez granic to również możliwości bez granic” zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.

 

Poprawiony: sobota, 26 stycznia 2013 19:05
 
Projekt eTwinning PDF Drukuj Email
Wpisany przez Grażyna Sobiech   
środa, 09 czerwca 2010 21:32

  


           Temat naszego projektu: Liebe in der Literatur

Opis:
W projekcie na temat "Liebe in der Literatur" - "Miłość w literaturze" biorą udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach z klasy drugiej o profilu językowym oraz uczniowie Gymnasium Ort des Schulvereins der Kreuzschwestern z Gmunden w Austrii.
Koordynatorem projektu w II LO jest p. Dorota Drabik - nauczyciel języka niemieckiego, a nauczycielem wspomagającym p. Anna Pawlik- nauczyciel języka polskiego.
Po stronie austriackiej rolę koordynatora pełni p. Heidi Kreuzer - nauczyciel języka niemieckiego i geografii.

Celem tego projektu jest współpraca młodzieży polskiej i austriackiej.
Uczniowie mają za zadanie wykonać różnego rodzaju prezentacje, filmy, zdjęcia, scenki, w których dokonają analizy wybranych utworów literackich, przedstawiają największe pary miłosne literatury oczywiście w języku niemieckim. Wykorzystują przy tym TIK - używają komputerów, Internetu, aparatów fotograficznych i kamer wideo. Komunikują się za pomocą czatu, e-maili, forum, tworzą prezentacje w PowerPoint oraz pliki tekstowe. Na udostępnionej platformie TwinSpace uczestnicy poznają się oraz omawiają szczegóły swoich prac.
Uczniowie zaczynają od przygotowania prezentacji na temat siebie, swoich rodzin i zainteresowań. Podczas całego przedsięwzięcia mają możliwość komunikowania się i rozmawiania nie tylko na tematy związane z projektem, ale również na inne interesujące ich zagadnienia.
Biorąc udział w tej współpracy mają niewątpliwą okazję poznania młodzieży austriackiej, ich zwyczajów i upodobań, ale mogą także doskonalić swoje umiejętności językowe, rozszerzyć słownictwo, utrwalać struktury gramatyczne. Poprzez pisanie krótkich form typu e-mail, ankieta, czy też dłuższych wypowiedzi, np. list udoskonalą swoje umiejętności sporządzania tekstów użytkowych obowiązujących na maturze z języka niemieckiego. Nauczyciele zdobywają również nowe doświadczenia, wymieniają się informacjami, wspólnie poszukując nowych i ciekawych rozwiązań edukacyjnych. Mamy nadzieję, że takiego rodzaju współpraca podwyższy motywację uczniów i nauczycieli i zwiększy tym samym atrakcyjność nauki języka niemieckiego oraz że nawiążą się liczne przyjaźnie a projekt ten zaowocuje dalszą współpracą.


certyfikat projektu eTwinning


oprac. Dorota Drabik


 

Poprawiony: sobota, 26 stycznia 2013 19:05
 


 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.