3 h w obradach Parlamentu Europejskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Uczniowie klasy 3 h   
środa, 30 marca 2016 15:04

Kiedy maju 2015 przystępowaliśmy do  Konkursu Wiedzy o Europie i Unii Europejskiej EUROSCOLA, nie spodziewaliśmy się wygranej. Okazało się, że spośród 17 konkursowych filmów w Polsce nasz był najlepszy!  https://www.youtube.com/watch?v=-_1svBoWMiA

W ramach nagrody, otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w młodzieżowych obradach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Mieliśmy okazję wcielenia się w eurodeputowanych, nawiązania współpracy i wymiany poglądów z młodzieżą (500 osób) i jej opiekunami (40 os.) reprezentującymi 22 państwa członkowskie UE.

Naszą szkołę w programie zaprezentowała Karolina Soczewka. Warto wspomnieć, że choć oficjalnych języków UE jest 24, to podczas młodzieżowych obrad mogliśmy posługiwać się jedynie językiem francuskim, angielskim, niemieckim i włoskim, co stanowiło dodatkowe wyzwanie, ale także dawało możliwość sprawdzenia swych umiejętności lingwistycznych w praktyce. Podczas porannej sesji wysłuchaliśmy administratorów Parlamentu Europejskiego, którzy przybliżyli nam pracę i zagadnienia poruszane przez Parlament Europejski i Wspólnotę Europejską. Głosowaliśmy w różnych sprawach dotyczących Unii Europejskiej, min. Czy UE powinna mieć tylko jeden oficjalny język?. Uczniowie jak i nauczyciele w swoim gronie, wzięli udział w grze EUROGAME. Gra ta polegała na rozwiązaniu, w czteroosobowych zespołach skupiających przedstawicieli różnych państw, testu dotyczącego znajomości Unii Europejskiej, z czego każde pytanie sformułowane było w innym języku. Zabawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji, a przede wszystkim pozwoliła się zintegrować.

Ciekawym punktem naszego programu była praca w komisjach tematycznych, do której przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. W tej edycji EUROSCOLI pytania dotyczyły m.in. praw człowieka w kontekście  bezpieczeństwa, roli Europy czasie imigracji i integracji, zatrudniania młodych ludzi.

Podczas obrad komisji wybieraliśmy swoich przedstawicieli – rzecznika i redaktora. Obrady w komisjach nie należały do najłatwiejszych, gdyż w wielu przypadkach między przedstawicielami państw widoczne były znaczne różnice w ocenie takich zjawisk jak, np. emigracja w UE. Mimo wielu, często sprzecznych ze sobą poglądów, udało nam się wspólnie opracować tematy, które później nasi przedstawiciele prezentowali na sali plenarnej, w popołudniowej sesji. Był czas na dyskusję i pytania do posłów sprawozdawców. Każda z serii pytań kończyła się głosowaniem nad przyjęciem sprawozdania komisji tematycznej. Popołudniowa sesja, a zarazem nasz pobyt w Parlamencie Europejskim zakończył się wieczorem wręczeniem nagród zwycięzcom gry EUROGAME i wspólnym odśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej. Każdy z nas otrzymał również imienny certyfikat uczestnictwa podpisany przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pana Martina Schulza.

Udział w projekcie EUROSCOLA, był dla nas ogromnym wyzwaniem, dzięki któremu nauczyliśmy się bardzo dużo o Unii Europejskiej. Nie byłoby to możliwe gdyby nie pomoc i zaangażowanie naszych nauczycieli Pani Profesor Moniki Zienkiewicz, która pomogła nam przy tworzeniu zwycięskiego filmu i Pań Anny Woźniak i Iwony Sierant, które pomogły nam w przygotowaniach do obrad w PE. Osobne podziękowania składamy naszej Wychowawczyni Pani Anecie Rolińskiej-Graczyk za wsparcie   podczas przygotowań jak w czasie wyjazdu.

 

Relację z naszego pobyt w Parlamencie Europejskim możecie zobaczyć TU https://www.youtube.com/watch?v=OuZle6VMtrc

 

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.