NAGRODA NAGRODA GDYNIA 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Mydlak   
środa, 21 października 2015 09:14

Nagroda Literacka Gdynia

Nagroda dla najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, ustanowiona z inicjatywy Elżbiety Gwiazdowskiej  w kwietniu 2006 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni,Wojciecha Szczurka.

Ideą Nagrody Literackiej Gdynia jest uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców, co stanowić ma silny i jednocześnie trwały bodziec do jeszcze bardziej wzmożonej aktywności w obrębie szeroko pojętej literatury oraz sztuki. Do roku 2013 Nagroda przyznawana była w trzech kategoriach:

  • proza,
  • poezja,
  • eseistyka.

W 2014 wprowadzono czwartą kategorię - przekład literacki na język polski.

Nagroda ma charakter ogólnopolski i jest przyznawana co roku. Jest to jedna z bardziej znaczących i prestiżowych polskich nagród literackich.

We wrześniu 2016 roku wyłoniono  laureatów 11 edycji Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku Kostki Literackie powędrowały do Michała Książka, Barbary Klickiej, Macieja Płazy i Anny Wasilewskiej.

Jury Nagrody Literackiej Gdynia nie miało tym razem łatwego zadania: do konkursu zgłoszono aż 402 tytuły. Ostatecznie wybrano 20 nominowanych - po pięć tytułów w każdej kategorii: esej, poezja, proza i przekład na język polski.

Werdykt jury po raz kolejny udowodnił, że NLG nie kłania się chwilowym modom i stroni od twórczości zaangażowanej w bieżące wydarzenia społeczne i polityczne, a zamiast tego docenia walory językowe i kunszt słowa pisanego. Dobrze, by literatura - jak to się kiedyś ładnie wyraził Milan Kundera - "stąpała po wąskiej kładce teraźniejszości". Dla wydawców to także jest znak, że wciąż warto wydawać książki bardziej niszowe, które nie mogą liczyć na wielki komercyjny sukces. A dla czytelników - przypomnienie, że istnieje jeszcze język poza gazetą i Internetem.

Decyzją członków kapituły, tegoroczna Nagroda Literacka Gdynia trafiła w ręce czworga nominowanych.

W kategorii eseistyka otrzymał ją Michał Książek za esej "Droga 816".

- książkę, która wzięła się z chodzenia, patrzenia, niezadowolenia i rozczarowania fizyką, teologią, chemią, a także z wrażliwości, która rzadko bywa nagradzana.

W kategorii poezja uhonorowano Barbarę Klicką za tomik "Nice", natomiast w kategorii proza - Macieja Płazę za książkę "Skoruń", książkę,która  narodziła się  z niełatwej miłości do tego, kim byłem kiedyś i do ziemi, z której pochodzę; ciemności, która jest we mnie i w świecie i z żalu, czymkolwiek on jest – powiedział autor.

Czytaj więcej na:

http://kultura.trojmiasto.pl/Znamy-laureatow-11-Nagrody-Literackiej-Gdynia-n105361.html#tri

 

 

 

 

 


 Poprawiony: środa, 14 września 2016 09:41
 

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.