Uczestniczyliśmy w obsłudze włoskiej Szkoły Ewangelizacji Sentinelle del Mattino di Pasqua PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ada Szmidt, Albert Kuś, Marian Soćko   
środa, 01 kwietnia 2015 00:11

W dniach 12–15 marca  uczestniczyliśmy w obsłudze włoskiej Szkoły Ewangelizacji Sentinelle del Mattino di Pasqua w Siedlcach. Nasza praca polegała na towarzyszeniu gościom podczas ich pobytu w naszym mieście. Dokładniej, było to tłumaczenie na żywo, wszystkich ich wystąpień: w prowadzonych przez nich rekolekcjach wielkopostnych w Samochodówce (czwartek i piątek), podczas wywiadu w Katolickim Radiu Podlasie, podczas spotkań modlitewnych, posiłków i na spacerze. Można powiedzieć, że to było prawdziwe immersione totale - full immersion in italian language. Wspaniałe doświadczenie językowe, intelektualne a także duchowe.

Podczas spotkań rekolekcyjnych z młodzieżą  z „Samochodówki”, staraliśmy się nie tylko wiernie przetłumaczyć świadectwa włoskich gości, ale także, w jakimś stopniu  spełnić rolę pośrednika kulturowego, mediatore culturale, między włoskim nadawcą a polskim odbiorcą przekazu. Wysłuchanie i przekazanie w naszym języku czyjegoś świadectwa spotkania z Chrystusem, nie zawsze było łatwe i nie zależało od kompetencji językowych. Czasem brakowało słów, załamywał się głos, bo zawsze były to historie dotykające duszy człowieka. Tę trudność spostrzegaliśmy także na twarzach uczniów, jedni słuchali z zapartym tchem, inni w widoczny sposób toczyli bój ze sobą. W każdym zasiane zostało ziarno, my mieliśmy w tym  udział i wszystko to, pomimo ogromnego zmęczenia, napełniło uczestników wielką radością.

Kim są Sentinelle del Mattino di Pasqua? To Strażnicy Wielkanocnego Poranka, praktyczna odpowiedź grupy młodych ludzi na skierowany do nich apel papieża Jana Pawła II, o to by stali się pierwszymi świadkami wiary dla swoich rówieśników. Papież nazwał młodych „strażnikami poranka”  nowego tysiąclecia (ŚDM 2000).  Wyzwanie to podjął florencki piłkarz Gianni Castorani, który przebywszy francuską Szkołę Nowej Ewangelizacji  Jeunesse-Lumière o. Daniela Ange,  we Florencji zainicjował podobną wspólnotę ewangelizacyjną. Na bazie tej wspólnoty obecnie działa Szkoła Ewangelizacji „Strażnicy Wielkanocnego Poranka”. Na jej czele, od pięciu lat, stoi już ksiądz, ex piłkarz, Gianni Castorani. Do szkoły mogą przyjść młodzi, w wieku 18-30 lat, robią „przystanek” w swoim dotychczasowym życiu, zawieszają na 9 miesięcy studia, pracę albo jej poszukiwanie i zobowiązują się przeżyć ten czas we wspólnocie Kościoła, na wzór pierwszych chrześcijan. Ich codzienność opiera się na czterech kolumnach: życie braterskie, formacja teologiczna, modlitwa i misja.

Strażnicy Wielkanocnego Poranka przez trzy dni realizowali swoją misję w marcu 2015 roku w Siedlcach! Co ich tu przygnało? Dlaczego zdecydowali się przemierzyć 1600 km w niewygodach, byli „na nogach” od 7.00 do 23.00, spali u obcych ludzi, jedli to co im podano… Łącznie przebywali w Polsce ponad 2 tygodnie prowadząc misje w Łodzi, Lublinie i Siedlcach.

Ponieśli ten trud dlatego, że każdy z nich w swoim jeszcze przecież młodym życiu, doświadczył  Miłości Boga, Miłości Boga w Jezusie, który  przebacza nam, zbawia nas i daje nam Swoją radość. Tym doświadczeniem się dzielą, świadczą o Miłości Jezusowej do każdego młodego człowieka w każdym środowisku jego życia.  A nam uczestnikom tych wydarzeń przynieśli prawdziwą RADOŚĆ ZE ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSTUSA!

Ada Szmidt, Albert Kuś, Marian Soćko

relacja fotograficzna

Poprawiony: czwartek, 02 kwietnia 2015 22:26
 

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.