Gościliśmy młodzież z Oranienburga ... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Kosieradzka   
środa, 27 czerwca 2012 21:06

W dniach 10-16 czerwca 2012 odbył się w naszej szkole projekt polsko-niemiecki, w którym brało udział 12 uczennic z klas pierwszych i drugich oraz 12 uczniów Gimnazjum im. F. F. Runge z Oranienburga (Brandenburgia – Niemcy). Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie programu     i organizację spotkania były nauczycielki - Justyna Kosieradzka i Monika Kamont. W projekt zaangażowane były również Panie - Anna Lipińska i Renata Suchożebrska, które poprowadziły warsztaty dla młodzieży oraz Pani Anna Woźniak, która przygotowała zaplecze do prac projektowych w pracowni informatycznej.

 

Głównym celem spotkania było poznanie kultury, historii i codziennego życia obu narodów oraz przygotowanie kalendarza na rok 2013. Temat przewodni pracy uczniów określało hasło „Typowo polskie? Typowo niemieckie? – próba rozprawienia się z stereotypami”. Przez pierwsze dni projektu młodzież gromadziła materiały fotograficzne potrzebne do opracowania kalendarza. Przez dwa ostatnie dni odbyły się warsztaty, które poprowadziła fotograf - Pani Katarzyna Mydlak. Uczniowie mogli zapoznać się z historią fotografii, technikami wykonywania zdjęć i ich obróbki oraz wykorzystać tę wiedzę do stworzenia własnego kalendarza. Celem wspólnej pracy było przede wszystkim odkrywanie stereotypów fałszujących naszą codzienność i przygotowanie zdjęć ukazujących współistnienie różnych kultur. Poza zaangażowaniem w prace projektowe grupa wzięła udział w wycieczce do Warszawy, spędziła popołudnie w Reymontówce, sprawdzała swoje umiejętności strzeleckie w siedleckiej strzelnicy pod okiem naszego nauczyciela PO Pana Aleksandra Doleckiego oraz integrowała się podczas wspólnych zajęć, np. przygotowywania tradycyjnych potraw polskich i niemieckich czy kibicowania Niemcom i Polakom w czasie rozgrywek EURO 2012. W nawiązaniu do aktualnych wydarzeń sportowych grupa polsko-niemiecka rozegrała również mecz piłki nożnej, któremu sędziował nasz nauczyciel w-f, Pan Krzysztof Duda. Bardzo miłym elementem spotkania była wspólna kolacja pożegnalna, na którą uczniowie i nauczyciele przygotowali typowe polskie potrawy, takie jak : pierogi, racuchy, naleśniki, sernik, szarlotka, pączki, karkówka i inne.

Wszystkie cele i założenia projektu zostały zrealizowane, a co najważniejsze - młodzież polska i niemiecka szybko znalazła wspólny język i nawiązała kontakty, które – już wiadomo – będą utrzymywane w przyszłości podczas kolejnych spotkań, zarówno grupowych, jak i indywidualnych.

Na koniec należy dodać, że realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.   

 

 

 

 

 

Poprawiony: sobota, 26 stycznia 2013 19:08
 

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.