VI Zjazd Absolwentów PDF Drukuj Email
wtorek, 08 czerwca 2010 20:30

 

5 września 2009 r.
odbył się
VI Zjazd Absolwentów i Wychowanków
Gimnazjum i Liceum im. Św. Królowej Jadwigi
w Siedlcach

pod hasłem
"SPOTKANIE MATURZYSTÓW XX WIEKU"


       5 września 2009 r. był magiczną datą dla wielu byłych uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. W tym dniu dla prawie trzystu osób przybyłych na VI Zjazd Absolwentów Królówki czas cofnął się o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie mszą św. w kościele św. Stanisława BM odprawioną w intencji nauczycieli i wychowanków szkoły. Głównym celebransem był i homilię wygłosił Ks. Bp Henryk Tomasik - wielki przyjaciel Królówki. Koncelebransami byli: ks. proboszcz Adam Patejuk oraz prefekci i absolwenci naszego liceum, a we mszy św. uczestniczyli reprezentanci wszystkich uczniowskich i nauczycielskich pokoleń oraz władze samorządowe i zaproszeni goście.
       Następnie ulicami T. Kościuszki, S. Konarskiego i B. Prusa uczestnicy Zjazdu przeszli do szkoły, gdzie funkcjonowało biuro zjazdowe i do hali OSiR, w której odbywała się część oficjalna. Na czele kolumny, w samochodzie retro, jechały najstarsze absolwentki w towarzystwie Jadwigi w królewskim płaszczu i z berłem w dłoni. Dzięki uprzejmości dyr. OSiR, p. Andrzeja Sitnika, mogliśmy bez zbędnego ścisku zebrać się w jednym miejscu na czas oficjalnego spotkania z władzami miasta i szkoły oraz z naszymi nauczycielami i wychowawcami. Cieszymy się, że na nasze święto zechcieli przybyć: prezydent miasta - p. Wojciech Kudelski, wiceprezydent - p. Marta Sosnowska, przewodniczący Rady Miasta i mazowiecki wicekurator oświaty - p. Mariusz Dobijański, p. Paweł Golec - z-ca naczelnika Wydziału Edukacji oraz niegdysiejsi długoletni dyrektorzy szkoły - p. Tadeusz Dudek i p. Anna Sochacka oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji. Ku radości organizatorów licznie uczestniczyli w spotkaniu także emerytowani i czynni zawodowo nauczyciele.

       Imprezę rozpoczęło powitalne wystąpienie przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego VI Zjazdu, Witolda Jaszczuka, który podziękował dyrekcji szkoły, nauczycielom i uczniom za bezcenną pomoc w przygotowaniach do uroczystości. Następnie głos zabrała dyr. szkoły p. Jolanta Bieniek - prywatnie absolwentka z roku 1984 - wyrażając radość z przybycia tak licznego grona nauczycieli i absolwentów Królówki. Wielką niespodziankę zgotował nam Prezydent miasta - po swoim przemówieniu statuetką "Złotego Jacka" wyróżnił tych absolwentów, których aktywność i miłość do Królówki pozwoliła zorganizować poprzednich pięć zjazdów. Kolejni mówcy podkreślali związki z II Liceum Ogólnokształcącym, kładąc nacisk na osiągnięcia jej uczniów.
       Na VI Zjazd przyjechało niespełna 300 absolwentów - zdecydowanie mniej niż przed pięciu laty, kiedy obchodziliśmy stulecie istnienia szkoły, ale przecież nie liczby są na tego typu spotkaniach istotne. Ogromnie cieszyliśmy się ze zgłoszenia swego udziału przez absolwentki z roku 1935, 1937, 1939 oraz późniejszych lat. Łącznie w zjeździe uczestniczyło 29 pań, które zdały maturę 50 i więcej lat temu. Ich obecność świadczy o bardzo żywej więzi uczniów z poczciwą, starą Królówką; więzi, która każe zapomnieć na ten jeden dzień o dolegliwościach, problemach zdrowotnych, etc. Miłym i wzruszającym akcentem było uhonorowanie "najstarszych uczennic" wręczeniem symbolicznej królewskiej korony i długiej pąsowej róży.
Dwugodzinną część oficjalną prowadzili Anna i Jan Jaroszyńscy - absolwenci z przełomu XX i XXI w. Wiele radości zebranym dała prezentacja mulimedialna będąca swoistą szkolną retrospektywą. Fotografie pochodziły zarówno z początku, jak i z końca stulecia. Prezentację prowadzoną przez Mirosławę Postrzygacz uzupełniali na żywo dawni uczniowie Królówki rozpoznający na fotografiach siebie i swoich kolegów. Był to początek rozrywkowej części VI Zjazdu Absolwentów. Wszystkich zebranych zachwyciły występu aktualnych i niedawnych uczniów II LO - tańczących: Elizy Kindziuk, Izy Orzełowskiej w duecie z Kubą Mędrzyckim i formacji tańca towarzyskiego oraz przepięknie śpiewających Moniki Kieliszek i Maćka Podgórzaka. Część artystyczna przeplatana była wspomnieniami absolwentów.
       Około 13.30 przenieśliśmy się do budynku i na dziedziniec Królówki. Był to czas przeznaczony na posilenie ciała (o obiady zadbała "Restauracja Dworska") i ducha (kawiarniane spotkania z koleżankami i kolegami). Trzeba to było widzieć! Cudownie odmłodzeni radośnie witaliśmy znajome twarze, a buziakom i "niedźwiedziom" nie było końca. Nareszcie można się było nagadać do woli. Młodzież klas IIc i IIe zadbała o to, aby pyszne ciasto i kawa były dostępne dla wszystkich, a wnętrza specjalnie udekorowanych sal sprzyjały "zajęciom w podgrupach". Na kiermaszu można było dokupić nieobecnym przyjaciołom publikację zjazdową, filiżankę lub inne okolicznościowe gadżety. Gwar wypełnił cały budynek, jakby to był normalny dzień pracy szkoły. Około 18.00 szkolne korytarze zaczęły pustoszeć. Czas było szykować się na bal.

       O 20.00 rozpoczęliśmy kolejny etap absolwenckich przyjemności - bal w restauracji "Janusz". Co tam się działo?! Radosne okrzyki powitań, dochodzenie kto jest kim, tańce, hulanki, swawole... i tak do szóstej nad ranem. Pyszne jedzenie, świetna muzyka a przede wszystkim witalność i młodzieńczość (bez względu na metrykę) uczestników balu sprawiły, że czas pędził jak szalony. Miło było znów spotkać Jaśka czy Małgosię, powspominać, zatańczyć z dawną sympatią, poczuć się, jak za dawnych dobrych czasów. Ten bal był wyjątkowy. Kto nie był niech żałuje! Wychodząc umawialiśmy się na kolejne spotkanie i kolejny zjazd. Wierzę, że go zorganizujemy; a zatem do zobaczenia. W domu, na spokojnie, będziemy mogli natomiast do woli naoglądać się fotografii zgromadzonych przez Włodka Sikorskiego na płycie CD, poczytać szkolne wspomnienia w książce zjazdowej, czy obejrzeć zdjęcia wykonane 5 września przez firmę fotograficzną p. Zarzyckiego.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania VI Zjazdu Absolwentów Królówki.

Mirosława Postrzygacz

relacja fotograficzna

 

Poprawiony: sobota, 26 stycznia 2013 19:30
 

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.