IV Zjazd Absolwentów PDF Drukuj Email
wtorek, 08 czerwca 2010 19:44

Ach co to był za Zjazd!
     IV Zjazd Absolwentów "Królówki", który się odbył 23.09.2000r., był niesamowity.
     Rozpoczęliśmy Mszą Św. w wypełnionym po brzegi kościele Św. Stanisława. 


 

 Wprowadzenie sztandaru szkoły do kościoła Św. Stanisława
 

 
     O oprawę tego wyjątkowo pięknego nabożeństwa zadbali nie tylko ks. proboszcz Mieczysław Łuszczyński i szkolni prefekci ks. Marek i ks. Jacek, ale przede wszystkim absolwenci "Królówki" ks. rektor Grzegorz Stolarski i prowadzący chór chłopięcy ks. Piotr Paćkowski.
     Kiedy po skończonej Mszy Św. brać królewska wyległa przed świątynię powitaniom, uściskom, okrzykom radości a nawet łzom nie było końca. 


 

 Chór chłopięcy i orkiestra wojskowa, które wspaniale upiększały Mszę Św. 

 
     Wzruszający był widok ludzi usiłujących w parę chwil opowiedzieć całe swoje życie spotkanym po wielu latach kolegom.
     Wyjątkowo szczęśliwe były najstarsze absolwentki naszej szkoły: p. Barbara Siedlecka (matura 1927) i p. Maria Osiak (matura 1932). Drogę spod kościoła do hali sportowej, w której odbyła się część oficjalna zjazdu (szkolna sala gimnastyczna nie pomieściłaby ponad 500 osób przybyłych na zjazd) przejechały w zrekonstruowanym zabytkowym Rols Royce 


 

 Przejazd z kościoła do hali zabytkowym Rols Roycem. 

 
z kierowcą w stroju z czasów młodości naszych nestorek. Paniom towarzyszyła także dyrektor "Królówki" - Anna Sochacka, która trzeba tu przyznać - była dobrym duchem tego zjazdu. Inicjowała i realizowała wiele zjazdowych przedsięwzięć, angażując w nie nauczycieli, uczniów i wszystkich pracowników szkoły.
     Część oficjalna, w której uczestniczyli także zaproszeni goście - przedstawiciele władz miasta,
 

 W całości wypełniona hala sportowa, gdzie odbyła się część oficjalna zjazdu. 

 
kuratorium oświaty, zaprzyjaźnionych szkół i emeryci II LO im. Królowej Jadwigi- uświetnił występ dwóch światowej sławy zespołów prowadzonych przez absolwentów "Królówki" braci Mariusza i Grzegorza Orzełowskich. Uczestnicy zjazdu wysłuchali śpiewu chóru Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach oraz obejrzeli teatr tańca w wykonaniu Caro Dance. Tzw. część oficjalna była osobliwym połączeniem różnych czasów i profesji. Prowadzili ją - przewodniczący Komitetu  

 Absolwenci zgromadzeni na hali.
 

 
zjazdowego - Witold Jaszczuk (matura 1975) i młodsza o ponad ćwierć wieku tegoroczna abiturientka - Anna Złomańska - która reprezentuje trzecie pokolenie królewskie.
     Głos zabierali dyrektor szkoły Anna Sochacka, której przemówienie oparte było o refleksje na temat spotkań po latach. Oto mały fragment:
"Wystarczy się rozejrzeć wokół, by uznać za prawdziwe słowa Miłosza o tym co jest istotą spotkań po latach:
 

 Profesor Maria Paryska (matura 1935), długoletnia nauczycielka matematyki, której hołdy składały na zjeździe liczne rzesze absolwentów.
 

 
Przypomniane krajobrazy i ludzkie postacie łagodnieją i pięknieją, przenika je szczególne światło. Dziś pełno wokół tego światła, łagodnych, pięknych postaci".
Te słowa bardzo przypadły uczestnikom zjazdu do gustu.
     Wzruszające zaś były słowa p. Haliny Dąbrowskiej (matura 1956), która publicznie stwierdziła, że "Królówce" a zwłaszcza p. prof. Paryskiej i p. Oknińskiej zawdzięcza to kim dzisiaj jest, to że jest człowiekiem szczęśliwym i spełnionym.
 

 Mirosława Postrzygacz, dyrektor Anna Sochacka, Witold Jaszczuk
 

 
     Cenny był także głos dyrektor szkoły pod koniec część oficjalnej, a zwłaszcza dodana przez nią uwaga, że nieważne ilu profesorów, dyrektorów czy rektorów rekrutuje się spośród absolwentów "Królówki" (choć jest ich niemało), ale to ilu porządnych ludzi opuściło mury szkoły, a tych jest bardzo, bardzo wielu. "Każdy kto przyjechał na zjazd jest dla nas bardzo ważny".
     Od godz. 13:00 można już było bez ograniczeń spotykać się, słuchać, gadać, gadać, gadać... Można też było kupić kubki królewskie
 

 Oto najliczniej przybyła klasa (matura 1977), której wychowawcą był prof. Jagiełło.
 

 
własnoręcznie malowane przez kl. Ie, koszulki z okolicznościowym nadrukiem, album pokazujący historię i współczesność szkoły. Można też było posilić się chlebem z prawdziwym smalcem. Piknikowanie i rozmowy trwały do późnego popołudnia. Później był już tylko bal. Ale cóż to był za bal...! Mimo upływu czasu nic się nie zmieniliśmy i szaleliśmy do białego rana (ostatni goście wyszli przed 7:00), a Małgosia Witkowska - Michalak z Komitetu Organizacyjnego dokonywała cudów, kiedy na bal przyszło ponad 50 osób więcej niż było zgłoszeń, ale to nic! Najważniejsze, że wszyscy super się bawili.

 
 
 
 
 

 Biuro zjazdu. Wszystko było dopięte na ostatni guzik...


 
 Piknik na dziedzińcu szkoły.
 
 

 


Mirosława Postrzygacz
absolwentka i członek Komitetu Organizacyjnego.
 

 
 

 

 

 

 

Poprawiony: sobota, 26 stycznia 2013 19:31
 

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.