Obchody Dnia Patronki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mirosława Postrzygacz   
piątek, 09 czerwca 2017 20:38

Jak co roku, 8 czerwca, czyli w rocznicę kanonizacji Patronki, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach obchodziło swoje święto. Dzień Patronki ustanowiony został w 2000r. W ciągu kilkunastu lat uczniowie Królówki obchodzili Święto Szkoły bardzo różnie – były prezentacje sceniczne, skecze, pikniki a nawet wyjazd wszystkich uczniów i nauczycieli do Pratulina; zdarzały się też obchody skromniejsze, zawsze jednak królewska społeczność uczestniczyła we Mszy św. ofiarowanej w intencji Szkoły.

Tegoroczne obchody miały wyjątkowo uroczysty i dostojny charakter, ponieważ właśnie 8 czerwca 2017r. mija 20 lat od kanonizacji jedynej i niezwykłej kobiety, która była królem Polski. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracyjni naszej szkoły zwartą kolumną przeszli do kościoła p.w. św. Stanisława BM, gdzie o godz. 9.00 odprawiona została msza św., która koncelebrowali: ks. kan. Adam Patejuk – proboszcz parafii św. Stanisława i niegdysiejszy katecheta królówkowy, ks. dr kan. Piotr Paćkowski – rektor Seminarium Duchownego w Opolu, absolwent i przyjaciel Królówki, ks. Marek Chomiuk – długoletni i nieoceniony prefekt i organizator rajdów rowerowych w II LO, ks. Bogumił Lempkowski – aktualny prefekt oraz ks. Radosław Pietruczuk – aktualny katecheta w naszej szkole.
Wśród zgromadzonych w świątyni znaleźli się także: p. Wojciech Kudelski- Prezydent Siedlec, p. Anna Sochacka- w-ce Prezydent miasta, a niegdyś dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi i zaprzyjaźnieni ze szkołą dobroczyńcy. Oprawą liturgiczną i muzyczną mszy zajęli się uczniowie i trzeba przyznać, że zrobili to po mistrzowsku. Homilię wygłosił ks. Bogumił. Odwołał się w niej do zasług św. Jadwigi dla Polski i Kościoła, do tradycji Królówki i osobistych doświadczeń.
Druga część uroczystości rozpoczęła się barwnym korowodem, na czele którego szedł towarzyszący Królowej Jadwidze sztandar szkoły. W orszaku królewskim, przy skocznych dźwiękach średniowiecznej muzyki, podążali przemieszani ze sobą gości, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły. Wszystkim udzielił się nastrój radosnej swobody.
W szkole czekało mnóstwo atrakcji. Podczas akademii można było wysłuchać występów szkolnego chóru, przemówień p. dyr. Agnieszki Borkowskiej i prezydenta Wojciecha Kudelskiego. Głodnych wiedzy historycznej i kulturowej usatysfakcjonowały z pewnością wykłady ks. dra Piotra Paćkowskiego i p. Doroty Pikuli – kustosz Muzeum Diecezjalnego, zaś ciekawi szkolnych obyczajów i tradycji z uwagą przysłuchiwali się wystąpieniom ks. Marka Chomiuka i w-ce prezydent Anny Sochackiej. Wiele atrakcji czekało też w sali lustrzanej, zamienionej, dzięki pomysłowi i wielotygodniowej pracy p. Elżbiety Piechockiej i kierowanych przez nią uczniów, w swoistą wystawę historyczną. Można tam było uzupełnić wiedzę na temat Patronki i jej epoki, pograć w gry komputerowe czy też posłuchać muzyki w świetnie zaaranżowanym studiu. O wspomnianych atrakcjach poinformowali zebranych przygotowujący je uczniowie.

http://www.tubasiedlec.pl/aktualnosci/czytaj/2667/Licealisci-z-Krolowki-obchodzili-Dzien-Patrona-zdjecia

Relacja fotograficzna p. Grzegorza Łagodzina

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 18 czerwca 2017 21:58
 

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.