Gościliśmy w Królówce włoską szkołę ewangelizacji - Sentinelle del Mattino di Pasqua PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marian Soćko   
wtorek, 14 marca 2017 18:43

To co dotychczas pozostawało w sferze naszych pragnień, stało się rzeczywistością: Sentinelle del Mattino di Pasqua – Strażnicy Wielkanocnego Poranka 6 marca przybyli do Królówki. Mija już tydzień od tego wydarzenia, a wrażenia pozostają wciąż żywe.

Kim oni są i dlaczego piszę z taką emfazą? To  włoska szkoła ewangelizacji z Florencji, która w Siedlcach jest już znana, ponieważ wielokrotnie gościła w naszym mieście. Także my, „królówkowicze”, nie raz wspieraliśmy ich w siedleckiej misji. Żeby nie powtarzać pisanych już na tym forum treści, odsyłam do wcześniej zamieszczonego tekstu, który będzie odpowiedzią na postawione pytanie:

 

http://www.krolowka.siedlce.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=641:uczestniczylimy-w-obsudze-woskiej-szkoy-ewangelizacji-sentinelle-del-mattino-di-pasqua-w-siedlc&catid=44:jzyki-obce&Itemid=34

Ważne, że teraz spotkanie odbyło się na naszym gruncie, można rzec, w naszym domu. Otworzyliśmy drzwi „Królówki” ludziom, którzy mają coś ważnego do powiedzenia, co sięga najgłębszych pokładów naszych serc. Założyciel włoskiej szkoły ks. Gianni Castorani z czwórką swoich wychowanków: Alessandrą, Isanną, Antonellą i Feliksem opowiedzieli nam w jaki sposób zmierzyli się z najważniejszymi pytaniami w dotychczasowym życiu, takimi jak: czy życie ma sens?, czy ktoś nas kocha?, jak odzyskać radość życia? Dali świadectwo swojego spotkania z Chrystusem.

 

Spotkania odbywały się w sali lustrzanej, w grupach uczniów z różnych klas, w godzinach od 9.00 do 15.00. Goście mówili po włosku i byli bezpośrednio tłumaczeni na język polski przez ks. Bogumiła  Lempkowskiego,  ucznia Rafaele Sorrentino z kl. If i p. Mariana Soćko. Uczestnicy spotkania wykazali duże zainteresowanie i z uwagą słuchali młodych Włochów i Feliksa – Francuza. Szkoda, że nie przyszło nam na myśl, aby umożliwić temu ostatniemu wyrażenie się w swoim ojczystym języku, co byłoby korzystne dla obydwu stron.

W drugiej części każdego spotkania był czas na zadawanie pytań. Uczniowie Królówki dobrze ten moment wykorzystali i oprócz prostych, wynikających z różnicy kultur kwestii, pytali o rzeczy ważne, fundamentalne, czym prawdziwie zadziwili gości.

Siedleckie misje florenckiej wspólnoty, podobnie jak w ubiegłych latach, dały nam możliwość wykorzystania  naszych kompetencji językowych w środowisku lokalnym, Rafaele tłumaczył wtorkowe spotkania w „Rolniku” - ZSP nr 4, a p. M. Soćko ich wypowiedzi podczas celebracji liturgicznych.

Dziękujemy Dyrekcji Królówki za bardzo życzliwe przyjęcie florenckich gości, przygotowanie logistyczne, dyspozycyjność nauczycieli do zmian w poniedziałkowych zajęciach, poczęstowanie szkolnym obiadem i za postawę naszej młodzieży.

Włoskim gościom jesteśmy wdzięczni za ich obecność w naszej szkole. Spotkania, rozmowy, ich świadectwa dotknęły głębi naszych serc i zostawiły trwały ślad. W naszych osobistych doświadczeniach, zawsze będziemy mogli odwołać się do tych przeżyć.

Mamy nadzieję, że spotkania w Królówce będą odtąd stałym punktem w programie Strażników Wielkanocnego Poranka podczas ich przyjazdów do Siedlec.

 

ks. Bogumił Lempkowski , Marian Soćko

relacja fotograficzna

Poprawiony: wtorek, 14 marca 2017 18:53
 

 

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi

ul. Prusa 12

08-110 Siedlce

tel.: 25 7943470
fax: 25 7943478
lo2siedlce@wp.pl

 

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2017".

 

 

Za zaangażowanie w projekt edukacyjny

Polskiej Akcji Humanitarnej

w roku szkolnym 2015/2016

II Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

otrzymało tytuł

Szkoły Humanitarnej.